Search & Win

Sunday, August 28, 2011

publix 8/28 - 61% savings




It's been awhile since, I've posted. I have been shopping, I just keep forgetting to document my savings on this blog! This picture was my Publix trip on 8/28:



  • 4 lb bag Domino sugar, on sale $2.99, used $.50/1 MQ that doubled, final cost $1.99

  • 2 Kraft mac n cheese, on sale $.70/ea

  • 2 Emerald nuts, on sale $2.90/ea, used $1.50/2 IP, final cost $2.15/ea

  • 1 bag Ruffles, on sale $2.15

  • 1 Lipton iced tea, on sale $1.28, used $.40/1 MQ that doubled, final cost $.48

  • 1.5 lb grapes, on sale $1.49/lb, final cost $2.23

  • 2 Ritz Bitz crackers, on sale $1.75/ea, used $1/2 MQ, final cost $1.25/ea

  • 1 Hungry Jack pancake mix, reg price $1.05, used $1/1 MQ, final cost $.05

  • 1 Fresh Express salad, on sale $2, used $1/1 MQ, final cost $1

  • 2 Pillsbury biscuits, on sale $1.25/ea, used $.30/2 IP that doubled, final cost $.95/ea

  • 1 Aunt Jemima box of waffles, on sale $1.20, used $1/1 IP, final cost $.20

  • 1 package Publix american cheese singles, on sale $2.50

  • 1 Sara Lee honey wheat bread, on sale $1.99, used $.55/1 IP, final cost $1.45

  • 2 Nature Made vitamins, $4.39 and $3.99 ea, used $6/2 SQ and 2 $1/1 IP, final cost $.20/ea

  • 1 Yoplait Light with granola yogurt, reg price $2.49, will send in for try-me-free MIR, final cost FREE


Total cost: approx $26 (already put receipt in envelope for rebate...whoops!)


Total savings: approx $39 + $2.50 rebate = $41.50 or 61%






No comments:

Post a Comment